BURISMA SAISTĪTA AR LATVIJAS BANKĀM

Burisma Holdings Limited ir Kiprā reģistrēts dabasgāzes uzņēmums, kas darbojas Ukrainā un Kazahstānā un ko 2002. gadā nodibinājis ukraiņu oligarhs Mikola Zločevskis.

John Christmas, exiled whistleblower from Latvia’s Parex Bank

Šogad Burisma ir nonācis plašsaziņas līdzekļu redzeslokā, jo atklājās, ka tā maksā milzīgu direktora algu bijušā ASV viceprezidenta un pašreizējā vadošā kandidāta uz ASV prezidenta amatu Džo Baidena (Joe Biden) dēlam Robertam Hanteram Baidenam (Robert Hunter Biden). Tā kā tik lieliem maksājumiem Hanteram Baidenam nebija likumīga uzņēmējdarbības nolūka, daudziem cilvēkiem ir aizdomas, ka šādu maksājumu nolūks bija ietekmēt Džo Baidenu.

Nav skaidrs, vai šie maksājumi ietekmējuši Džo Baidena darbību. Tomēr ir skaidrs, ka Burisma saista kopā šaubīgu darījumu tīklu, kurā  iesaistītas Latvijas bankas.

MYKOLA ZLOCHEVSKY  

Zločevskis Ukrainā bija vienlaicīgi biznesmenis un ierēdnis. Viņš darbojās kā dabas resursu ministrs premjerministra Mikolas Azarova valdībā un kā valsts drošības padomes sekretāra vietnieks prezidenta Viktora Janukoviča valdīšanas laikā.

Ārpus Ukrainas notiekošo Zločevska darbību izmeklēšana sākās 2014. gadā. Apvienotās Karalistes Smagu krāpšanas gadījumu apkarošanas birojs iesaldēja ar Zločevski un Serhiju Kurčenko saistīto AK bankas kontu. Deutsche Bank ziņoja par naudas plūsmu no Zločevska Kipras uzņēmumiem uzUkrainas Privatbank Latvijas filiāli.

Kāpēc Latvija? Iespējams, tāpēc, ka Latvijas valdība jau gandrīz trīsdesmit gadus aizsargā Krievijas un Ukrainas ofšora banku loku. Latvija sadarbojas, pieņemot likumus naudas atmazgāšanas novēršanai atbilstoši Eiropas un Amerikas Savienoto Valstu prasībām, tomēr tos nepiemēro. Latvijā nav ierosināta neviena lieta pret kādu no lielajiem naudas atmazgātājiem.

Azarovs, Janukovičs un Kurčenko ir Krievijā kopš Ukrainas 2014. gada revolūcijas, un Ukraina pret viņiem ir izdevusi apcietināšanas orderi. Ukraina izsakās, ka nevar atrast Zločevski, tomēr klīst baumas, ka viņš dzīvojot Monako un viņam ir Kipras pilsonība.

BALTIC INTERNATIONAL BANK  

Šobrīd ir iegūta informācija, ka bijušais CIP ierēdnis Džozefs Kofers Bleks (Joseph Cofer Black)darbojas ne tikai Burisma valdē, bet arī Latvijas Baltic International Bank valdē. Baltic International Bank ir bijusi saistīta ar Borisu Berezovski no Krievijas, Baltkrievijas diktatoru Aleksandru Lukašenko un Maksimu Bakijevu no Kirgizstānas.

Vēl interesantāk ir tas, ka šī ir sasaiste ar citām bankām Latvijā, kuras veido Latvijas starpnieku tīklu, kas radās brīdī, kad šķita, ka Latvija kļūst neatkarīga no Krievijas. Parex banka saņēma pirmo FXtirdzniecības licenci no PSRS, un Baltic International Bank saņēma otro.

BLUE STAR STRATEGIES, PAREX BANKA, ABLV BANK

Latvijas Parex banka noalgoja Salliju Peinteri (Sally Painter) no Blue Star Strategies lobēšanai Vašingtonā 2000. gada sākumā. Pastāvēja bažas, ka Parex var iekļūt ASV Valsts kases melnajā sarakstā, jo tika konstatēts ka Parex ir iesaistīta daudzos korupcijas skandālos, turklāt vairumamParex depozītu izcelsmes vieta bija Krievija un Ukraina un tie bija uz fiktīvu uzņēmumu vārda.

Blue Star Strategies pirmais izaicinājums bija diskreditēt Parex ziņotāju (mani), kurš sāka izplatīt informāciju par Parex krāpšanu 2004. gadā. Blue Star Strategies palīgs bija Latvijas-Amerikas finanšu forums, ko vadīja Aivis Ronis un finansēja Baltic International Bank. Tie bija panākumi tādā ziņā, ka Parex varēja aizņemties vairāk nekā miljardu eiro pēc ziņošanas un pirms savu saistību nodošanas Latvijas nodokļu maksātājiem 2008. gadā, tādējādi graujot valsts ekonomiku.

Latvija piešķīra Peinterei augstu valsts apbalvojumu, domājams, par palīdzību Latvijas glābšanā no Amerikas Savienotajām Valstīm un Zviedrijas, kuras, pēc viņu domām, izraisīja Parex sabrukumu, kaut arī pierādījumos ir redzami lieli naudas pārskaitījumi no Parex Krievijas bandītiem. Tomēr stāsts ar to nebeidzās. Parex klienti un personāls pārslēdzās uz Lietuvas Ukio banku, LatvijasABLV Bank un Latvijas Citadele Bank.

Ukio, kur strādāja tas pats Arnis Lagzdiņš — atbildīgais par atbilstības ievērošanu no Parex, tika pieķerta, apstrādājot milzīgus oligarhu maksājumus Vladimira Putina čellistam, līdz Ukio izlaupīšanai 2013. gadā.

Bet Latvijas valdība nolīga Blue Star Strategies ABLV Bank aizsardzībai pret iekļaušanu ASV Valsts kases melnajā sarakstā. Piemēram, Blue Star Strategies un Latvijas valdība tika pieķerta, slepeni pasūtot Andersam Oslundam no Atlantic Council rakstu, kurā tika slavināta ABLV. Tas notika tieši pirms ABLV iekļaušanas melnajā sarakstā 2018. gadā par palīdzību Kurčenko izlaupīt Ukrainu.

Arī šoreiz Lagzdiņš atradās Vašingtonā, palīdzot Blue Star Strategies, tagad kā Latvijas finanšu regulatora pārstāvis un aizsargāts ar diplomātisko pasi.

Vienlaikus Blue Star Strategies bija arī Burisma lobists. Burisma parakstīja līgumu ar Atlantic Council, ar ko Burisma piešķīra naudu Atlantic Council, domājams, sadarbībai cīņā pret korupciju.

Cerams, gaismā nāks Burisma, Hantera Baidena, Atlantic Council un Latvijas savstarpējās saistības, jo FIB pašlaik veic izpēti, un pret Blue Star Strategies ir izsniegta tiesas pavēste.

CITADELE BANKA UN TIMS KOLINSS (TIM COLLINS)

Šobrīd, 2020. gadā, Citadele banka ar bijušās Parex atlikušajiem klientiem un darbiniekiem turpina uzmākties ofšora klientiem no Krievijas un Ukrainas. Citadele ir šķietami tīra, jo daļēji pieder Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankai un daļēji amerikāņa Tima Kolinsa vadītajai investoru grupai.

Sākotnēji investoru grupa iekļāva bijušo Federālo rezervju sistēmas priekšsēdētāju Polu Volkeru (PaulVolcker), kurš pagājušajā ziemā nomira. Citadele izsniedza parakstītas Volkera grāmatas ziņkārīgiem žurnālistiem, lai sniegtu pārliecību par Citadele augsto integritātes līmeni. Mēs nekad neuzzināsim, vai Volkers zināja par Citadele reālajām darbībām.

Samērā nesen Kolinss iesaistīja bijušo ASV valsts sekretāru Džonu Keriju (John Kerry) darījumos Austrumeiropā, iespējams, plānojot izmantot Keriju kā fasādi nākotnes investīcijām, jo Volkers vairs nav pieejams. Kerijs līdzīgi Baidenam ir Amerikas Demokrātu partijas dominējošā figūra.

EIROPAS REKONSTRUKCIJAS UN ATTĪSTĪBAS BANKA (ERAB)

Uzaicinot ERAB veikt Parex uzticamības pārbaudi, Latvija šķietami pierādīja, ka Parex netika izlaupīta un ka ziņotāja informācija 2009. gadā bija nepatiesa. ERAB paziņoja, ka Parex ir vērtīga, un iegādājās tās daļu. Tomēr 2010. gadā tika atklāts, ka faktiski puse no Parex aktīviem bija sliktā pozīcijā, iekļaujot ziņojumā norādītos. 2014. gadā Latvija reversēja ERAB privatizāciju, atklājot sabiedrībai, ka 2009. gada darījums iekļāva slepenu reversiju, kas tika apzīmēta kā “valsts noslēpums”.

Tajā pašā laikā tika izlaupīta Ukio Lietuvā, un cits ziņotājs informēja, ka ERAB darījumi ar Ukio bijapilnīgi krāpnieciski un līdzīgi Parex. Neviens to negrasās neizmeklēt.

Visnesenākais notikums bija 2018. gadā, kad Eurostat ziņojums atklāja, ka arī 2010. gadā notikusī Citadele daļas pārdošana ERAB bija viltus darījums, kas tiks reversēts. 2020. gadā tas vēl nav reversēts. Latvijas valdība joprojām slepeni maksā, lai aizsargātu Krievijas ofšora baņķierus, vienlaikus publiski izsludinot cīņu pret tiem.

Baņķieri no Deutsche, Nomura un Banca Monte dei Paschi di Siena pašlaik ir cietumā par līdzīgām darbībām. Šāda nozieguma slēpšana piesaistīja ievērojamu plašsaziņas līdzekļu uzmanību, tomēr tie joprojām klusē par līdzīgu un joprojām notiekošu ERAB nozieguma slēpšanu, kas ietver arīNomura — tiešām interesanti.

AICINĀJUMS UZ RĪCĪBU

Lai atklātu sīkāku informāciju par Krievijā, Ukrainā un Latvijā notiekošo saistībā ar visu korumpētās naudas plūsmu trīsdesmit gadu garumā, būtu jāveic liels izpētes darbs.

Tomēr vienu lietu ir vienkārši konstatēt: ERAB rekets par slepenu maksājumu saņemšanu, lai izliktos investējam bankās, ir jāatklāj publiski un jāizbeidz. Tam ir nepieciešams tikai labi pazīstams žurnālists vai jebkura no 69 valstīm, kuras iegulda ERAB, lai pieprasītu: 1) pilnu sarakstu ar visiem ERAB viltus ieguldījumiem, jo ERAB saņēma slepenus maksājumus, lai veiktu ieguldījumus; 2) pilnu sarakstu ar visiem cilvēkiem, kuri saņem konsultāciju maksas no ERAB.

Pastāv iespēja aizslaucīt šo korupcijas zirnekļtīklu un zināmā mērā atjaunot daudzu valstu demokrātiju un ekonomiku godīgumu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

How information circulates in the EU bubbleLearn More