EK AML: krāpšana?

2020. gada 6. maijā Financial Times ziņoja, ka Latvijas bijušais premjerministrs un pašreizējais Eiropas Komisijas (EK) 

priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis ir sniedzis ziņojumu par naudas atmazgāšanas apkarošanu Eiropā. Viņš sacīja, ka EK ir jāsāk pārrunas ar dalībvalstīm par to, vai tām vajadzētu izveidot jaunu centralizētu institūciju cīņai pret naudas atmazgāšanu vai arī tas būtu jādara esošajai Eiropas Banku iestādei.

Tas šķiet interesanti, jo tika konstatēts, ka Dombrovskis slēdza divus krāpnieciskus līgumus ar Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banku (ERAB), lai slēptu krāpniecību divās Krievijas ofšora bankās Latvijā. Kaut arī vēlāk šīs “privatizācijas” tika apstiprinātas kā slepeni atgriezeniskas un līdz ar to krāpnieciskas, kad EK direktorāts Eurostat apstiprināja Parex Bank privatizāciju kā krāpniecisku 2014. gadā un Citadele privatizāciju kā krāpniecisku 2018. gadā, Financial Times atsakās publicēt šo Eurostat vēstuli un ziņojumu, kaut arī es par to esmu vairākas reizes vaicājis vairākiem žurnālistiem.

Saskaņā ar Spānijas tiesas informāciju Parex bija naudas atmazgātāja Vladimira Putina Tambova mafijai. Citadele ir Parex pārņēmēja, un tai joprojām vairums darbinieku un fiktīvu uzņēmumu depozītu ir no Parex, jo nevienam netika ierosināta lieta, kad laikā no 2008. līdz 2010. gadam pēkšņi pazuda liela daļa Parex aktīvu. Visiem tika sniegta palīdzība ar Latvijas valdības naudu, un šo naudu Latvijas valdība aizņēmās no Eiropas.

Pēc tam 2020. gada 11. jūnijā Eiropas Revīzijas palāta paziņoja par Dombrovska programmas pirmo soli. Viņi veiks pētījumu par visu dalībvalsts pašreizējo darbu naudas atmazgāšanas novēršanā. Uzminiet, kuru viņi izvēlējās par šīs revīzijas vadītāju? Latvieti Mihailu Kozlovu, kurš iepriekš strādāja ERAB! Vai tiešām nebija iespējams atrast kādu, kurš nebūtu latvietis? Turklāt, vai arī nevarēja atrast kādu, kurš nebūtu no ERAB?

Tikmēr Eiropas Parlaments strādā pie sestās direktīvas par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu, kas, kā paredzams, vairos darbu ar atbilstības dokumentiem un izmaksas visām finanšu iestādēm un visiem cilvēkiem, kuri veic visus maksājumus Eiropā. Domājams, šī pasākuma mērķis ir samazināt naudas atmazgāšanu. Tomēr – vai patiesi nav vienkāršāka ceļa?

EK ir kāda vienkārša bezmaksas iespēja bez birokrātijas, ko izmantot Putina naudas atmazgāšanas tīkla sagraušanai. EK varētu vienkārši instruēt savu direktorātu Eurostat likt Latvijai un citām valstīm, kuras ir veikušas krāpnieciskas privatizācijas ar ERAB, veikt atklāto parādu korekcijas. Acīmredzot, lai to paveiktu, EK būtu jāatceļ no amata Dombrovskis, jo viņš ir ERAB galvenais līdzkonspirators.

Turklāt acīmredzot EK ir jāatsauc viss finansiālais atbalsts ERAB. Eiropieši varētu ietaupīt daudz naudas. Nav nepieciešama ne revīzija, ne jauna direktīva.

Liekot dalībvalstīm godīgi atklāt parādus un slēdzot ERAB, tiktu atvērta milzīga Pandoras lāde, jo mēs atklātu visu ERAB programmas apjomu, kurā tiek veikti krāpnieciski ieguldījumi bankās, lai tām piešķiru viltus ticamību. 

Es vilcinos noticēt “konspirācijas teorijām”, un man bija grūti pieņemt faktu, ka Putina naudas atmazgātāji kontrolē Latvijas valdību un Latvijas plašsaziņas līdzekļus. Tomēr es ticu pierādījumiem, un tas, ko tagad redzu, ir vēl lielāka problēma. ERAB, EK un Financial Times aizsargā Putinu.

Džons Kristmass, izraidītais ziņotājs no Latvijas Parex Bank

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

How information circulates in the EU bubbleLearn More